Sağlık

Yıpranmış Saçlar için Bitkisel Maske Bakımı

Kadının gücü saçlarındadır. Hiç kimse yıpranmış saçlarla yaşamaktan hoşlanmaz. Kendilerini güçsüz görürler ve kendilerine olan güvenleri yok olmaya başlar. Peki yıpranan saçlar için ne yapılmalı? İlk aşama yıpranmaya sebep olacak zararlı etkenlerden uzak durmaktır. Fakat bayanlar güzellik ürünlerinden vazgeçmeyeceği için doğal bakımlar uygulamalıyız. Şampuan, saç boyası, renklendirici, şekillendirici, saç maşası, fön makinesi gibi ürünler saçın yıpranmasında büyük rol oynar. Bunun haricinde klorlu şu hava kirliliği ve güneşte fazla kalınması saçların yıpranmasını artırıyor. Bu yüzden klorlu su bulunan havuzlarda bone takmak, özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan şapka takmak ve saçlarımızı yıkayarak yıpranmanın bir nebze önüne geçebiliriz.

 

Yıpranmış saçlar için bitkisel maske bakımı yapımında ilk sırada zeytinyağı maskesi yer alır. Bunun yanı sıra başka doğal maskeler de işe yarayabilir. Örneğin yapılışı kolay ve etkili olan mayonez maskesini saçlarınıza tamamen sürdükten sonra tel tel ayırıp saç tellerine iyice yedirin. Bir saat bekletip yıkarsanız yıpranmış saçlarınız kendini toparlamaya başlayacaktır. Mayonezin içinde bulunan yumurta eski güçlü saçlarınıza tekrar sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Diğer bir maske ise her an elinizin altında bulunan çok faydalı bir besin olan yoğurttan yapılıyor. 4 yemek kaşığı yoğurdun içine bir yemek kaşığı mayonez ve bir yumurtanın akını karıştırıp saçlarınızı ayırarak saç tellerinize güzelce yedirin. Yarım saat havlu yada bone sararak bekleyin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kullandıktan sonra yıpranmış saçlarınıza veda edebilirsiniz

 

Bitkisel çözümler tabii ki var fakat saçı yıpratan etkenlerden uzak durduğumuz sürece böyle uygulamalara ihtiyacımız kalmaz. Duş sonrası havluyla sertçe saçlarımızı kurulamak son derece zararlıdır. Diğer bir unsur da 5 haftada bir aldırılmayan saç kırıklarıdır. Eğer saç kırıkları aldırılmazsa saçları yıpratır ve uzamasını geciktirir. Saçların yıpranmaması için kullanılan şampuana da dikkat edilmesi gerekir. Şampuan saçın doğal yumuşaklığını korumalıdır saçın çok yumuşamasına veya çok sertleşmesine sebep olmamalıdır.

 

Canımız sıkıldığı için saçlarımızla oynamakta saç yıpranmasına sebep olur çünkü saçlarla oynamak hem çabuk yağlanıp kirlenmesine hem de yumuşamasına ve dökülmesine sebep olur. Düzenli olarak saçlarımızı yıkıyorsak bir süre saçı yağlı bırakmalıyız. Bu işlem saçın beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Saçları besleyen maskeleri uygulayıp saçı yıpratan kimyasallardan ve olaylardan uzak durursak sağlıklı ve göze çarpan alımlı saçlara sahip oluruz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı