Eğitim

Üniversite Puan Sistemi ve Taban Puanları

12 yıllık bir eğitim öğretim hayatının sonunda lise son sınıfta veya lise mezunu olan her bireyin üniversite sınavına girme hakkı vardır. 2 ayaklı olan üniversite sınavının ilk ayağı mart aylarında yapılır. Adı YGSdir. Bu sınav sonucunda baraj puanı geçen adaylar LYS’e girme hakkı kazanırken,geçemeyen adaylar aldıkları puanlarla tercih yaparlar veya gelecek sene tekrarlanacak sınava kadar çalışmaya yönelirler.YGS baraj puanını geçen adaylar ise alanlarına göre Haziran ayında girecekleri 5 farklı oturumdan oluşan LYS’e hazırlanırlar.

YGS PUAN TÜRLERİ NEYİ TEMSİL EDER?
Sınava hazırlanıncaya kadar tercih edilen eğitim bölümü sizin Lys’de de hangi sınavlara gireceğinizi şekillendirir. YGS de alan olmaksızın öğrenci Türkçe,matematik,sosyal bilimler ve fen bilimleri olmak üzere dört testten de çözebilme hakkına sahiptir.En az iki testten ise puanının hesaplanması için işaretleme yapmak zorundadır. Ygs baraj puanı olan 180 puanı geçen sınav adayları Lys’e girmeye hak kazanır.Bir öğrenci sayısal ise YGS-1,YGS-2;sözel ise YGS-3,YGS-4;eşit ağırlık ise YGS-5,YGS-6 puanlarını önemseyerek başarısını yorumlar ve ikinci aşama olan LYS’ye ona göre hazırlanır.

LYS PUAN TÜRLERİ NEYİ TEMSİL EDER?
Her yıl Haziran ayında yapılan üniversite sınavının ikinci ayağı olan LYS artık öğrencilerin tüm dersleri çözmek zorunda olmadığı sayısal ise matematik,fizik,kimya,biyoloji;sözel ise türk dili ve edebiyatı,tarih,coğrafya,felsefe;eşit ağırlık ise matematik,türk dili ve edebiyatı,coğrafya;dil eğitimi görüyorsa dil  testlerine girdiği bir sınav sistemidir.Tabiki öğrenci bölümünün olmayan testlere de girebilmekte başka puan türlerini de görebilmektedir. Sadece alanında eğitim gördüğü testlere girmesi zorunludur. MF1,MF2,MF3,MF4 puan türleri sayısallar için hazırlanan puan sistemleridir. Öğrencinin yaptığı testlerdeki netleri her puan türü için farklı yüzdelerde hesaplanmakta buna göre tercih yaparken seçilecek mesleklerin baz aldığı puan değişmektedir.Örneğin bir öğrenci mühendislik seçecekse MF4 puanıyla tercih yapmak zorunda iken sağlık alanında bir meslek istiyorsa MF3 puanını kullanmak zorundadır. TM1,TM2,TM3 puan türleri eşit ağırlıklar için hazırlanan puan türleridir.Sözel öğrencilerinin ise kullanacağı puan türleri TS1 VE TS2 olmak üzere iki çeşittir. Son olarak yabancı dil öğrencilerinin girdiği testler doğrultusunda DİL1,DİL2,DİL3 puanları hesaplanır.

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI NEDİR? NASIL BELİRLENİR?
Yapılan iki sınavın netlerinin ÖSYM’nin belirlediği yüzdeler doğrultusunda alınarak sınava giren öğrencilerin artık tercih yaparken kullanacakları puanlar ve Türkiye dereceleri açıklanır. Öğrenciler aldıkları puanlar ve dereceleri ile istedikleri üniversiteyi ve bölümü tercih ederler. Ancak öğrencinin her üniversiteyi tercih edebilme hakkı var iken bu durum kazanabileceği anlamına gelmez. Öğrencinin istediği yerde okuyabilmesi için geçen seneye istediği bölüm- okulun son giren öğrencisinin puanını ve sıralamasını iyi yorumlaması gerekmektedir.Yoksa açıkta kalabilme gibi üzücü sonuçlar elde edebilir.

Taban puanı okulun bir bölümüne en son giren o okulda eğitim görmeyi asil olarak kazanan öğrencisinin aldığı puan demektir.Her sene yapılan sınavın zorluğuna tercih edilmeye bağlı değişebilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı