İnternet

Türkiye’de E-Ticaret

Çalışma hayatının yoğunluğu vaktin önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı bize. Günlük uyku ihtiyacı bile tam olarak karşılanamazken günümüz çalışan insanı ihtiyaçlarını gidermek için alışverişe daha az zaman harcamak zorunda kaldı. Ancak ihtiyaçlar sonsuzluğunda ayırılan azıcık zaman hiç kimse için yeterli olamadı. Kıyafet alışverişi, market alışverişi, kırtasiye ve kitap alışverişi derken hafta sonunda dinlenmeye zaman bulamayan ülkemiz insanı önceleri biraz çekingen dursa da şimdi güvenle e-ticaret üzerinden alışveriş yapmakta.

 

 

Yerinden kalkmadan aklına gelen her tülü ürünü alma imkânı sağlayan e ticaret platformu da ülke ekonomisinde ciddi yer kazanmış durumda. 2011 yılında yapılan araştırmalara göre her dakika online alışverişte ortalama 217 işlem yapılıyor ve bu işlemler sonucu da alışveriş başı ortalama 172 Lira ödenmiş bulunuyor. 2011 yılı ilk çeyrek cirosu ise yaklaşık 5 milyar lira. Aradan geçen beş yıl e ticaret sektörüne farklı kazanımlar ve yatırımlar getirdiği düşünüldüğünde bu rakamların artmış olacağı gerçeği ile karşı karşıyayız. E ticaret sektörü ekonomideki payını her geçen gün büyütmeye devam ediyor.

 

 

E-Ticarette Devler Arenası

 

 

Ülke ekonomisine bu kadar katkı sağlayan bu ticaret yönteminde de her sektörde olduğu gibi devler mevcut. Pazar payının %70’e yakını bu dev firmalar arasında bölüşülmekte. Türkiye e-ticaret firmaları ciro sıralamasında ilk sıra gittigidiyor.com sitesinin. 2001 yılında alıcıyı da satıcıyı da koruyan ödeme planıyla asıl olarak ikinci el ürün satışı amacıyla kurulan site 2007 yılında dünya devi EBAY ile birleşiyor. Bu birleşme sonucunda ürün çeşitliliğini ve çalışma vizyonunu değiştiren gittigidiyor.com sitesi e ticaret pastasından en büyük payı almakta. En iyi e-ticaret firmaları arasında kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti ile hepsiburada.com sitesi ikinci sıradadır.

 

 

Büyük bir depo alanı olan ve 300’den fazla çalışanı olan hepsiburada.com sitesi 1998 yılında faaliyet göstermeye başlamış ve insanların e ticarete olan güvensizliğinin ceremesini çekmiştir. Ancak şu anda geniş ürün yelpazesi ve farklı ödeme koşulları ile aklınıza gelebilecek tüm ürünleri bulabileceğiniz bir sanal mağaza haline gelmiştir.

 

 

En İyi E-Ticaret Yazılımı

 

 

Bu gelir seviyesi yüksek pazarda yer almak isteyen girişimciler en iyi e-ticaret yazılımları konusunda ciddi kafa karışıklığı yaşamaktadırlar. Kimsenin yoğurdum ekşi demeyeceği gibi hiçbir firma da kendi yazılımına kötü demez ve en iyisinin kendisi olduğunu iddia eder.

 

Girişimci kişi karar vermekte haliyle zorlanacaktır. Eğer yeterli bütçeniz var ise en doğru karar yazılımı kendinizin yaptırmasıdır. Hazır programlarda hoşunuza gitmeyen ama değiştirme şansınızın olmadığı noktalar olabilir. Ancak kendiniz yazılım yaptırırsanız bu durumların tamamen üstesinden gelmiş olursunuz. Düşük bütçe ile bu işe başlamak istiyorsanız da yerli ve yabancı kaynaklı pek çok program bulunmakta. Ücretsiz ya da ücretli olarak alternatifleri olan bu programlar size zahmetsizce e ticarete başlama imkanı sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı