Otomobil

Stajiyer Ehliyeti Nasıl Alınır?

Sürücü  kursları yeni ehliyet alacak olan kursiyerlere stajyerlik yönetmeliğine uygun olarak ders vermektedir. Stajiyer Ehliyeti Nasıl Alınır? 2015 yılının sona ermesi ile 2016 yılında yeni sürücü belgesi yönetmeliği yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre 2016 yılında sürücü belgesi alacak olan adaylar farklı kriterlere göre ehliyet sahibi olacaklar.
01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği ile ehliyet alma şartları değişti ve oldukça zorlaştı. Yeni yönetmelikte ehliyet alanlar ömür boyu ehliyet sahibi olamayacak. Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre ehliyet sınıfları da çeşitlendi ve 5 yıl ile 10 yıl arasında yenilenmeleri gerekmektedir.
Ehliyet yenileme ücretleri de 15 lira olarak belirlendi. Ehliyet yenilemek isteyenler yeniden sağlık raporu almak zorunda. Daha önce 9 farklı ehliyet sınıfı bulunurken Avrupa standartlarına getirilerek 19 tane ehliyet sınıfı oluşturuldu.
2016 yılında çıkarılan yeni yönetmeliğe göre stajyer sürücü kavramı getirildi. Ehliyet almaya hak kazanan bir kişi 2 yıl staj yapması gerekiyor. Yazılı ve Direksiyon sınavlarında başarılı olanlar iki yıl boyunca stajyer kabul edilecekler. Sürücü belgesi alıp araç kullananlar 2 yıl içerisinde toplam 75 puan ceza aldığı takdirde yeniden ehliyet almak için sürücü kurslarına müracaat etmek zorunda kalacak. Stajiyer Ehliyeti Nasıl Alınır? İkinci defa sürücü kurslarına müracaat ettiğinde Psikoteknik testinden geçmek zorunda olacak. Bu yeni uygulama 2016 yılından sonra ehliyet almak için müracaat edenler için geçerli olacak. Bundan sonra yeni sürücü belgesi almak isteyenlerin gerçekten sürücü kurslarında çok iyi eğitim alarak uygulama sınavlarına girmesi gerekmektedir. Yoksa gerçekten çok iyi araç kullanamayan birisine sürücü belgesi verilmemektedir. Çünkü kurallar çok katı hale getirilmiştir. Bu sebeple çok çalışıp ehliyet almak için hazırlık yapmak gerekiyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı