Sağlık

Sinüzit nedir?

Kafamızın iki tarafında yani alında burnumuzun etrafında bulunan hava boşluklarına sinüs denir. Sinüzit ise; sinüslerin iltihaplanmasıdır.

 

Üst solunum yolu enfeksiyonu, bakteri ve virüsler sinüzite neden olan etkenlerdir. Sinüzit akut ve kronik olarak ikiye ayrılır; akut sinüzit doğru tedavi yapıldığında çabuk iyileşir. Akut sinüzitte şikayetler daha fazla ve ağırdır. Kronik sinüzitte ise hastalığın seyri uzun olduğundan sürekli iltihaplanma söz konusudur. Tedavisi zordur. Hatta ameliyat bile gerektirir.

 

Akut sinüzitte şikayetler şiddetli olduğundan hastalar şiddetli ağrıdan yakınırlar. Ağrı, baş aşağı eğildikçe zonklayıcı tarzda olduğu şikayetini dile getirirler. Ayrıca burun tıkanıklığı ve akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı zamanla ise diş fırçalanmasına rağmen devam eden ağız kokusu hatta burun kanaması, göz kapaklarında ve yüzde ödem vardır. Öksürük, hem akut hem de kronik sinüzitin belirtisidir. Kronik sinüzitte ise; şikayetler uzun süreli fakat hafif geçer. Hasta en çok geniz akıntısı, boğazda ağrı, öksürükten şikayetçidir.

 

Hastalığın tanısı ise; radyolojik tetkiklerle tanı konulur. Tedaviye cevap vermeyen hastalarda eğer ameliyat düşünülüyorsa mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmelidir. Tedavide ise; tedavi de asıl amaç, bakterilerin yok edilmesi ve burun deliklerin açılarak rahat nefes almayı kolaylaştırmaktır. Bakterilerin yok edilmesi antibiyotiklerle olur. Etken bakteriye göre antibiyotik tedavisi yapılır.

 

Yardımcı olarak burun deliklerin açılması için dekonjestan amaçlı; sprey, tablet veya ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kronik sinüzitte ise; önce ilaç tedavisi uygulanabilir. Sık alerji, burunda anatomik bozukluk varsa(kemik eğriliği vb.)ameliyatla tedavi gereklidir. Evde yardımcı tedavi olarak ise; nem verici cihaz kullanılabilir. Yüzünüze sıcak kompres yapılması sizi rahatlatacaktır. Saçların ıslak kalmaması, terledikten sonra vantilatörün karşısına geçmemek, kirli ve tozlu ortamlardan uzaklaşmak alacağınız önlemler arasındadır.

 

Bol su alımı, bitkisel çaylar(bilinçli şekilde)içmek, alkol ve kafeinli içeceklerden uzaklaşılmalıdır. Ayrıca kesinlikle tütün ve tütün içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Kontrollü şekilde acılı ve baharatlı gıdalar yenmelidir. Acı, mukusun atılmasına yardımcı olur. Tabi alerji veya bir rahatsızlığınız söz konusu değil ise(örneğin; epilepsi, gis sistemi rahatsızlıkları) alabilirsiniz. Enfeksiyonu en aza indirgemek için balık ve keten tohumu beslenmede yer alabilir. Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

Evde yaptığınız veya yapacağınız tedaviyi doktorunuzun bilgisi dahilinde olmalıdır. Unutmayın ki; bilinçsiz tedavi ölüme yol açabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı