Sağlık

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de bayanların en çok muzdarip olduğu konulardan biridir. Yaşlılıktan dökülmüş olan ya da dökülen saçlar o kadar sorun teşkil etmemektedir. Ancak zamanı gelmeden erken bir şekilde dökülen saçlar hem bayanların hem de erkeklerin büyük bir sorunu halindedir. Bireyin dış güzelliği için saç önemli bir unsurdur ve bu nedenle saç dökülmesi her bireyi korkutmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ancak her saç dökülmesi için de doktora gidilmesine gerek yoktur. Bazı dökülmeler gayet olağanken yalnızca bazı saç dökülmeleri rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Bunun için önce saçınızın olağan mı yoksa olağan dışı şeklinde mi döküldüğünün teşhisini koymalısınız.

Her dökülen saç tehdit içermemektedir. Gün içinde dökülen 60 ile 100 tel arasındaki saç normal bir dökülmedir. Ancak dökülme çok daha ileri safhada ise bu dökülmeler risk teşkil edebilir. Sizin saç dökülmenizin hangi seviyede olduğunu kendinizin test etme imkânı bulunmaktadır. Elinizle saçınızı çekin ve elinize birden fazla tel geçiyorsa bu sizin saçınızın olağandan daha fazla döküldüğünün bir işaretidir.

Saç dökülmeleri için cilt hastalıkları konusunda uzman olan ve cilt hastalıkları ile ilgilenen dermatolağa başvurabilirsiniz. Her hastanede dermatolog bölüm mevcuttur. Saç hastalıkları şeklinde özel bir tıbbi alanda mevcuttur. Ancak saç hastalıkları bölümü her hastane yer almamaktadır. Deri ve Zührevi hastalıklar olarak da adlandırılan Dermatoloji sizlerin saç dökülmenize gerekli devayı sağlayacaktır. Dermatoloji doktoru size ilaçlı bir tedavi yöntemi izleyecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı