Sağlık

Makyaj yapmanın zararları nelerdir ?

Makyaj yapmak her kadının vazgeçilmezidir. Ancak fazla makyaj yapmak ve gün içerisinde sürekli makyajlı dolaşmak cilde zararlı olabilir. Hatta bu zarar daha da ilerleyip kansere neden olabilir. İnternette bununla ilgili yaptığım araştırmalarda bir çok şey öğrendim ve bunu kadinvemakyaj.com okuyucularıyla paylaşmak istedim.

 

Makyaj Zararlı mıdır?

 

Güneydoğu Anadolu Güzellik Uzmanları Eğitim Kurumları Derneği Başkanı ve Diba Güzellik Salonu İşletmecisi Hülya Esmer, makyaj malzemelerinin bilinçsizce kullanılmasının telafisi olmayan cilt hasarlarına neden olduğunu belirterek, bu ürünlerin ayrıca kansere de yol açtığını söyledi.

Diba Güzellik Salonu’nda açıklamalarda bulunan Hülya Esmer, yanlış tekniklerle gerçekleştirilen makyaj ürünleri ve stillerinin ciltte kalıcı hasarlara yol açtığını belirterek, fondöten gibi makyaj maddelerinin sıvı özellikli makyaj malzemeleri olduğunu ve bunların bilinçsiz kullanılmasının kansere davetiye çıkardığını kaydetti. Esmer, “Ayrıca güzelleşme adına yapılan bu tür makyajlar çoğu zaman daha fazla kırışık bir görüntü, kuru bir cilt ve problemli bir derinin oluşmasına neden olmaktadır.

 

Özellikle ağır makyajlarda kullanılan sıvı ürünler yağ içerdiği için, bunlar gece temizlenmediğinde, sabah kalkındığında terlemeyle beraber akneye neden olmaktadır. Bu akne tedavileri kimi zaman sadece sivilce şeklinde olmuyor. Sonrasında dermatolojik bir durum haline geliyor. Bu da kişide psikolojik açıdan ağır etkilerin doğmasına neden olmaktadır. Fondöten gibi makyaj maddeleri sıvı özellikli makyaj malzemeleridir. Bu ürünler kullanıldıktan sonra eğer akşam temizlenmez ise, gece yatarken terlemeler oluşmakta ve bu ter fondöten ile deri arasında sıkışmakta, daha sonra bu ter tekrar vücuda geri gitmektedir. Geri giderken de o makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyevi maddeleri de alarak emmekte, bu da akne sivilce hatta kansere neden olmaktadır” dedi.

 

Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda, ağır gece makyajları, TV makyajları denilen makyajları da kanserojen etkinin çok fazla görüldüğünün tespit edildiğini dile getiren Esmer, bu istatistiklerden insanların bilinçsiz ya da sırf güzel görünme adına aslında kendi sağlıklarını riske attıkları gerçeğinin ortaya çıktığını söyledi. Esmer, “Az ve göze düzgün görünecek makyaj sizi her zaman daha güzel gösterecektir. En azından hastalıklardan ve tüm kimyasal maddeleri vücudunuza çekmekten de korunmuş olursunuz. Dikkat ederseniz ünlülerde şöyle bir durum var, televizyon ekranlarında ya da birebir görüşmelerde baktığınız zaman, artık cildin, parlaklığının ve elastikiyetinin yok olduğunu görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

Makyajın Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunabilirim?

 

Makyajsız bir hayat düşünemiyorum ancak. Bunun zarar veren etkilerinden korunmanın bazı yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

 

  • Makyaj yapmaya erken yaşta başlamayın.
  • Makyaj ürünlerinizi alırken doğal ürünlere başvurun.
  • Her zaman kaliteli kozmetik ürünlerini tercih edin.
  • Adı duyulmuş bazı kanser yapıcı maddeler bu ürünlerin içinde bulunuyor. Bunlara çok çok dikkat etmelisiniz.
  • Eve geldikten hemen sonra makyajınızı temizlemelisiniz.
  • Asla makyaj temizliğini ihmal etmemeli gece yatmadan mutlaka temizlemelisiniz.

Allık, Fondoten, Göz kalemi, Kimler makyaj yapar, Makyaj hangi sıklıkla temizlenmeli, Makyaj malzemesi kullanımında nelere dikkat edilmeli, Makyaj yapma hakkında bilgi, Makyajın püf noktaları nelerdir, Makyajın zararları nelerdir, Neden makyaj yaparız, Rimel, Ruj

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı