Genel

Maji Astrolojisinde Ay

Ay, yeryüzünde özellikle fiziksel olarak adlandırılan dünyaya hâkimdir; hermetizmde bu “Ayaltı” (Sublunar) dünya şeklinde isimlendirilir. Güneş sistemimizi bir bütün olarak incelediğimizde neredeyse göz ardı edilebilecek bu uydu, yeryüzünde yaşayanlar açısından istisnaî bir önem arz etmektedir. Bu pratik bir majisyen için, Güneşinkine denk bir önem demektir ki, bir bileşim hazırlarken kişinin sadece bu iki yıldızdan yararlanması ya da girişilen çalışmalarda bir avantaj elde etmesi, sadece bu iki yıldız üzerinde çalışarak mümkündür.

Güneş yaşamsal baba ise, Ay da tüm yeryüzü üretimleri bakımından astral (yıldızsal) rahim yerine geçer. Gezegenlerin aylarının, o gezegenin sinirsel gangliyonları gibi davrandıkları konusundan daha önce söz etmiştik. Yeryüzüne gelen her şey -ışınımlar, ruhsal tesirler önce Ay’dan geçer; tıpkı yeryüzünün bir parçası olan şeyler gibi.

Ay, evrensel envolüsyon ve evolüsyon (evrim) yasasını, dört dönemde yeniden oluşturur. Yolculuğunun ilk kısmı boyunca (Yeni Aydan Dolunaya), Ay, görünümlere göre davranır. Aydınlanmayla ilgili çalışmalar için, majisyen tarafından kullanılması gerekli yegâne zamandır; bu aynı zamanda ay etkilerinin gerçekten dinamik olduğu dönemdir.

Bunlardan bahsederken, parantez içinde, şu öyküyü de aktaralım. Zengin bir sanayici, karşılaştığı “önyargılarla” alay eden bir kişidir ve Jura’da ormanlık bir araziyi değerlendirmeye başlar. Rakiplerinin, ağaçları Ay’ın küçülme döneminde (Dolunay’dan Yeni Ay’a) kesmeye büyük özen gösterdiklerine tanık olur. Onların batıl inançlarıyla alay eder ve elindeki fırsatı adam akıllı kullanmak için, Ayın büyüme döneminde ucuz iş gücü temin eder. İki yıl sonra, sanayicimiz diğerlerinden bile daha batıl inançlı olmuştur. Çünkü Ay’ın bu döneminde kesilen tüm ağaçlar, çürümeye zar zor dayanabilmişlerdir. Nedenini bilmiyorum diye aktardı kendisi ve zaten bu hikâyeyi de kendisinden dinledik.  Sonuç olarak, Ayın büyüme evresi, maji öğretilerine göre büyük önem arz eder. Bir müddet sonra, bu yıldıza ay evleri konusundan söz ederken tekrar değineceğiz. Ay’a karşılık gelen renk beyazdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı