Sağlık

Larenjit Nedir? Tedavisi nedir, Nasıl Yapılır?

Larenjit

Larenjit hastalığı ne demek, Larenjit nedir? ve tedavi yöntemleri

Larenjit terimi Larenks isminden türemektedir. Larenks tıp da gırtlak olarak tanımlanmaktadır. Larenjit ise; gırtlak iltihaplanması olarak adlandırılmaktadır. Hemen hemen her insanda görülebilen bu hastalığa virüs etki etmektedir. Bu hastalık genelde bir veya iki hafta sürmektedir. Larenjit yetişkin insanlarda pek rahatsızlık vermese bile çocuklar için bu tehlikeli bir hastalıktır. Larenjit  solunum güçlüğüne ve nefes darlığına, ses kısılmasına sebebiyetvermektedir.


Larenjit
,  ses tellerinin yer aldığı bölümün iltihap tutması sonucu oluşan hastalıktır. Bu durumda sigara veya alkol gibi ürünlerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Larenjit olan biri sürekli konuşmamalı yani sesini zaman zaman dinlendirmeli. Sıcak veya ılık içecekler tüketmeleri iyileşme safhasını çabuklaştıracak.

Larenjit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut larenjit; hızlı başlayan bir iltihaplanma dır. Ses tellerinin tahriş olmasına sebebiyet vermekte ve bu yüzden ses kısılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden boğazda farklı bir tat ortaya çıkar. Zaman zaman öksürük ve balgam meydana gelir. Bunun yanı sıra hafif ateş de ortaya çıkar. Kronik Larenjite göre tedavisi daha çabuktur.

Kronik Larenjit; Kronik kelimesi tıpta sürekli yada süregelen anlamına gelmektedir. Buda Akut’a göre daha geç iyileşmesi anlamına gelmektedir. Bu duruma gelmemek için Akut Larenjitönemsenmelidir. Aksi taktirde Kronik hale gelir ve sürekli Larenjit hastalığına yakalanırsınız.

Larenjit Tedavisi; öncelikle doktorunuza göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra sesinizi dinlendirmeli ve sıcak içecekler tüketmelisiniz.

Leranjit e iyi gelecek bitkiler;  Ebegümeci çiçeği, Sığırkuyruğu, Hatmi kökü, Kabalak, Meyan kökü ve Anason bitkilerini eşit oranlarda karıştırıp bir çay kaşığı karışım ile yarım litre suda demlenir. Bal ile tatlandırılarak sıcak sıcak içilir.

Larenjit bitkisel çözüm, Larenjit nasıl tedavi edilir, Larenjit nedir, Larenjite ne iyi gelir

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı