GenelSağlıkTeknoloji Dünyası

Klima Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?


Klimalar 3 Gruba ayrılır;

Bireysel, Hafif Ticari, Endüstriyel
Bizim için önemli olan bireysel, bizde bireyseli değerlendireceğiz bireyseli ele alacağız hadi başlayalım.
Bireysel Klima  10 farklı türü vardır

1-Pencere Tipi Klima
2-Mobil Klima
3-Dış ünitesiz duvar tipi klima
4-Kaset Tipi Klima
5-İnvertar Klima
6-Duvar tipi sıradan klima
7-Multi Split klima
8-Yer tavan tipi split klima
9-Salon tipi klima
10-Kanallı tip split klimalardır.

            (Split klima nedir: Klimanın ikiye ayrılmasıdır. Kompresor, Yoğuşturucu(Kondanser), DörtYollu vana Dış üniteyi oluşturur, Genleşme vanası(Expansion valf), Buharlaştırıcı(evaporator)İç üniteyi oluşturur.)

Öncelikle alacağınız klimanın soğutucu gazının (Freon) R22 yerine R410 olmasına dikkat ediniz alırken satıcıya hatırlatınız. Çevreyi ve Doğayı korumak için bu önemli. Size yakın servisinin olup olmadığını ve garanti koşullarını konuşup kontrol edin. Kesinliklle odanızın, ofisinize göre orantılı bir kapasitede klima seçimini yapmasını isteyiniz veya araştırıp kendiniz ölçü veriniz. (Buraya koyalım diğer odaları da soğutur ısıtır, kapasite bu ama siz bir büyüğünü yada küçüğü yeter diyerek alım yapmayınız sıkıntı yaşarsanız hiçbir şeye yaramaz)

 

 

 

Klimada Seçim
Klima almaya karar verdiyseniz  diğer elektrikli eşyalarda olduğu  gibi hangi enerji sınıfında olduğuna dikkat etmeniz lazım öncelikle. A – G arası değişen enerji seviyelerinden en az elektrik harcayanı A sınıfıdır. G’ye doğru elektrik seviyesi artar. A sınıfı bir klima başlangıçta B sınıfına göre biraz daha pahalı olsa da 1-2 yıl içinde kendini amorti eder daha az enerji harcayarak açığı kapatırsınız emin olun.

Marka Seçimi

Marka konusunda araştırmanız gerekir bilinmeyen markalara bulaşmanızı tavsiye etmem geri dönüşü olmuyor garanti servisi ilgilenmiyor elinizde patlıyor biraz araştırma yapmanız gerekir bizim tavsiyelerimiz Sigma, Arçelik,Daikin,Mutsubishi gibi klima konusunda adını duyuran markaları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Kullanım yerine göre seçim
Nerde kullanacağınızı alırken söyleyin ofis için farklı ev için farklı hatta oda için farklı klima seçilmeli mesela yatak odasındaki bir klima sessiz olmalıdır sesine göre klima seçilir.

Evet bu kadar bilgiden sonra artık klima seçimi yaparken sıkıntı yaşamazsınız içiniz rahat olsun

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı