Eğitim

İş Planı Nedir Ve Nasıl Hazırlanır?

İş yerlerinin, sağlıklı ve başarılı şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için iş planı çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir. İş planı nedir ve nasıl hazırlanır? İşletmelerin geliştirilmesi adına hazırlanan raporları içeren iş planları, hizmet ve finansal kaynaklar göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. İş planlarının, bir nevi genel değerlendirme, hedef ve akış raporları olduğu söylenebilir. Hazırlanması için bilgi birikimi yüksek kişilerin istişare içinde olmaları gerekmektedir.

 

Mevcut işletmeler için oluşturulmasının yanında, yeni kurulan işletmeler için de oluşturulan iş planı, fizibilite çalışmasından çok daha farklıdır. Peki, iş planı nedir ve nasıl hazırlanır? Temelde işletmelerin geleceklerine dönük çalışma olan iş planı, başarı ve finansal artış vaat etmektedir. Buna ek olarak büyük bir özen ve titizlikle hazırlanan raporlar, işletmelerin varlıklarını koruyabilmeleri için bir garanti teminatı vermektedir.

 

İş Yerinin Varlığını Sürdürebilmesi İçin Plan Gerekir

 

Hiçbir iş yeri akışına bırakılarak varlığını sürdüremez. Bu nedenle belirli bir hedef ve stratejinin önceden belirlenmiş olması gerekmektedir. İş planı tüm bu gerekli yol haritasını içermektedir. Akışına bırakılan gelişmeler, anlık kararlar, başarının ve devamlılığın önündeki en büyük engeldir. Her konuda olduğu gibi iş konusunda da önceden belirlenmiş planlar olmalıdır. Aksi takdirde hazin son kaçınılmaz olmaktadır.

 

Başarı ve sürdürülebilirlik amacı ile oluşturulan işletmelerde, iş planı bu nedenlerden ötürü olmazsa olmaz faktörlerdendir. Karşılaşılabilecek sorunlar ve neler yapılması gerektiği konusunda iş planları klavuzluk görevini üstlenmektedir.

 

İşletmenin Analizi Yapılır

 

İş planlarında kısaca belirtmek gerekirse, işletmenin genel analizi yapılmaktadır. Faaliyet planı, faaliyet alanlarının belirlenmesi, hedefler ve finansal gücün belirlenmesini amaçlayan bir süreçtir. İş planlarında, bu bilgiler ayrıntılı olarak yer almaktadır. “İşletme yoluna nasıl devam edecek, hangi faaliyetlerde bulunacak?” sorularının yanıtlarını içeren iş planları, tamamıyla ileriye dönük bir rapordur. Bunlar ışığında da kar amacının esas alındığı söylenebilir.

 

Amaçlar ve hedeflerin net olarak belirlendiği iş planlarında, ihtiyaçlar listesi de belirtilmektedir. Özet bölümü ile başlayan raporda, genel açıklamalar olmaktadır. İş için gereken kaynaklar ve sağlanacak faydalar belirtilir ve öncelikler sıralanır. Genel yönetim modeli olan planlar, kuruluş tarihi ve kuruluştan sonraki süreçte meydana gelen gelişmeleri içermektedir. Giriş bölümünde işletme başarılarına da değinilmektedir.Amaçların, hizmetlerin ve izlenecek yolların belirlendiği planda sunulan hizmet ya da üretilen ürünler tanıtılmaktadır. Avantajlı olan tüm yönlerin belirlenmesi esas alınmaktadır.

 

Yönetim Şekli ve Mevcut Riskler Detaylandırılmalı

 

Yönetim şeklinin, personel bilgisinin, üretim şeklinin ve finansal verilerin planlandığı raporda mevcut veya olası riskler de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bilgilerin şeffaf olarak yer aldığı iş planında; maaş politikasından tutun da olası ihtiyaçlara kadar her bilginin yer alması gerekmektedir. Finansal yapının analizi yapılır ve buna ek olarak olası kötü senaryolar belirlenir. Önemli olan risklere karşı işletmenin her an tetikte olmasıdır.

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı