Sağlık

İlk Yardım Uygulamaları ve yapılan yanlışlıklar

Yanlış Bilinen İlk Yardım Uygulamaları
Yanlış bilinen ilk yardım uygulamaları için Samsun İlk Yardım Merkez Başkanı olan Dr. Saffet Ertaş açıklamalarda bulundu.
Kaza sonrası yaralanmalarda ve vücut kesiklerinde insanlarımız oldukça yanlış bilgiler biliyor. Kesiklere şeker dökmek ve yaralara sigara tütünü koymak veya hamur koymak bunlar başta gelen hatalardır. En önemli hata ise hastayı erken tedavi etmek ve 112’e yetiştirme kaygısı vardır. Ama doğru bilinen ilk yardım ile birçok insanın hayatını kurtarmak mümkündür.

Özellikle yanık vakalarında insanlar yoğurt diş macunu gibi şeyler sürüyorlar. Aslında tek yapılması gereken yanık vakalarında soğuk suyun altına konulmasıdır. Aksi halde yanıkların derecesi arttığı gibi beklenmedik enfeksiyonlara da neden oluyor. Büyük kazalarda insanlar oldukça yardımsever olabiliyor ama bilmediği konular kesinlikle müdahale etmemeli ve 112’yi beklemelidir.

Omurilik zedelenmelerinde kazazedenin ömür boyu felç kalma durumu vardır. Omurilik zedelenmeleri önlemek için ise kaza geçiren kişinin sabit bir şekilde durması hareket ettirilmemesi gerekmektedir. İlk yardımda temel amaç kişinin ölmemesini engellemektir. İlk yardım uygulamalarında hastanın oturuş şekli çok önemlidir. Çoğu durumda turnike uygulaması hemen yapılır ama en son ki uygulama turnike uygulaması olmadır. İlk önce hasta eğer çok kötü bir şekilde sıkışmış ise veya ağzında solunumu etkileyecek bir durum varsa bunlar önlenmeli ve suni teneffüs gerekliyse yapılmalıdır. Büyük kazalarda bunları yapıp 112’yi beklemek gerekir dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı