Tarih ve Tarihi yerler

Hıdırellez Bayramı

Türk dünyasına ait en güzel bayramlardan biri Hıdırellez Bayramıdır. Miladi takvime göre 6 mayıs’ta başlayan bayram 4 kasımda son bulur. Rumi takvime göre ise 8 kasımdan 5 mayısa kadar olan süreyi temsil eder. Bu günler kış mevsimini oluşturur. 5 Mayıs gecesi ise artık yaz’ın geldiğini müjdeler. Hıdırellez günü Hızır ile İlyas’ın yeryüzünde buluştukları günün öneminden dolayı kutlanır. Hıdırellez gününe ait güzel başka bir durum ise, tanımadığınız yabancıların dileklerini ve isteklerini reddetmezsiniz. Çünkü İlyas Peygamber, farklı insan suretlerine bürünüp karşınıza çıkabilir. Bu inanıştan dolayı istekler reddedilmez. Hz. Hızır ile Hz.İlyas’ın buluştuğu gün olan Hıdırellez için birçok ritüel barındıracak şekilde dilekler tutulur, istekler istenir.

Hıdırellez için okunması gereken dua

Hıdırellez dilek duası

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez günü tam bir bayram havasında kutlanır, o gün evlenme çağına gelmiş kızlar bulaşık yıkamaz, Evlerde ve işyerlerinde temizlik yapılmaz. Çünkü  o gün bayramdır. Bayram gibi geçirilmelidir. Yeşillik dalından koparılmaz, çamaşırlar yıkanmaz.

Hıdırellez bayramında bir de ateş üzerinden atlanır. Bu ateş atlamanın hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Nazardan ve hastalıklardan koruyan bu inanış en büyük ritüellerden birisi olmuştur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı