Sağlık

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Tedavisi Edilir?

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Tedavisi Edilir?
Göz kuruluğu toplumumuzda zaman içerisinde hızla artan bir hastalıktır. Özellikle genç nesilde çok fazla televizyon izleme, sürekli bilgisayar karşısında oturma, Plastation gibi oyun cihazları nedeniyle gözün sürekli yorgun olması ve sabit olarak saatlerce bakılmasına neden olabilecek her türlü etkinlik göz kuruluğunu arttırdı. Göz kuruluğu bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte göz kuruluğunun kontrol altında tutulmaması ya da tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen yıllarda körlük, görme bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden göz kuruluğu dikkate alınması gereken bir sorundur. Göz kuruluğu gözde batma, kızarıklık, göz ağrısı, kaşınma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.
Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?
Göz kuruluğunun en sık rastlanan belirtileri şunlardır:
Göz Yanması
Göz Ağrısı
Gözde kaşıntı
Göz ağrısı
Gözde bulanık görme
Gözde batma
Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?
Göz kuruluğu belirli yaşlardan sonra görülmesi normaldir. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde görülebilmesi normal karşılanmaktadır. Kronik olarak ortaya çıkabilen göz kuruluğu bilgisayar kullanımı, telefon, televizyon, klimalı ortamlarda kalmak, lens kullanımı, romatizmalar, sigara kullanımı gibi durumlarda göz kuruluğu meydana gelebilmektedir.
Göz Kuruluğunun Tedavisi
Göz kuruluğunun tedavisi bulunmaktadır. Öncelikle göz muayenesi olmanız ve gözünüzde kuruluk olduğunu onaylatmanız gerekir. Ardından göz doktorunuz gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. Eğer, aşırı bir durum söz konusuyla ameliyatla tedavi yapılır. Eğer, ameliyat gerekmeyecek derece bir kuruluk söz konusu ise göz damlası, dinlendirici gözlük gibi uygulamalarla göz kuruluğu tedavi edilir.
Genellikle göz kuruluğu bu kuruluğu azaltacak göz damlalarıyla ortadan kaldırılmaktadır. Göz damlalarında bulunan suni göz yaşları sayesinde göz kuruluğunun önüne geçilebilmektedir. Bilgisayar, TV vb. karşısında çok fazla duranlar ise dinlendirici gözlükler sayesinde gözün kuruluğunun artmasını önleyebilmektedir. Göz kuruluğunun belirtileri olan gözde yanma, kaşıntı ve batma gibi sorunlar olduğunda ilk olarak uzman bir göz doktoruna başvurarak gözünüzdeki sorunun göz kuruluğu olup olmadığını baktırmalı ve göz kuruluğunun hangi aşamada olduğunu öğrenmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı