Sağlık

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı nasıl geçer

dis-agrisi

Tamamen kaybedilmemiş dişler için kullanılan “dolgu” uygulaması dişin eski şekline kavuşmasını sağlayarak çürümeyi durdurur ve dişin çiğneme fonksiyonunu geri kazandırır. Sadece dolgu değil, dişe yapılan diğer uygulamalardan sonra bir süre diş ağrısı yaşamak normaldir. İyileşme ve dolguya alışma döneminde hassas olan diş çok sıcak, çok soğuk gıdalar ve içecekler nedeniyle ağrıyabilir ya da sızlayabilir. Aynı şekilde tatlı içecek ve yiyecekler, dolgunun havayla temas etmesi, çiğnerken uygulanan basınç ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar 1-2 hafta sürebilir.

Dolgu ve Diş Ağrısı

Dolgu yaptırdıktan hemen sonra yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederseniz ağrı riski önemli oranda azalır. Yemek yerken dolgu bulunan dişinize hemen yüklenmeyin. Sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınmaya çalışın. Diş bakımınızı aksatmadan yapın. Doktorunuz dolgunun büyüklüğüne ve bulunduğu dişe göre ağrı kesici önerebilir.

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Türleri

Dolgu Çevresinde Ağrılar: Eğer dolgu çevresinde ağrı yaşıyorsanız bu dolgunun tam oturmadığının bir işareti olabilir. Bunun için tekrar doktora gitmek gerekebilir.

Isırırken Görülen Ağrılar: Dolgu uygulamasından kısa bir süre sonra, anestezinin etkisi geçtiğinde bir şey yerken keskin ve yoğun bir ağrı yaşıyorsanız bu durum dolgunun şeklinde bir soruna işaret edebilir.

Sızlama: Dolgudan sonra dişinizi kullanmadığınız anlarda sızlama yaşıyorsanız bu normaldir. Bu hafif ağrılar ve sızlamalar 1-2 haftaya kadar kendiliğinden geçer.

Sürekli Ağrılar: Eğer dolgu dişin köküne kadar iniyorsa ağrılar 1-2 hafta boyunca sürekli görülebilir. Bu ağrılar dişin kökünde ve çevresinde bulunan dokuların artık sağlıklı olmadığının bir belirtisi olarak görülebilir. Bu durumda köprü uygulamasına gidilebilir.

Dolgu sonrası yaşanan diş ağrıları eğer ortada başka bir sorun yoksa 1-2 hafta kadar sürer ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Hafif ağrılar ve sızlama normaldir ve dolgu yaptıranların büyük çoğunluğunda görülür. Israrlı ağrılarınız varsa, ağrılar uykusuzluğa neden oluyorsa ve dolgudan sonra 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sigara kullanıyorsanız elinizden geldiğince azaltın
  • Çok sıcak çay veya çok sıcak içecek içmeyin
  • Sert şekerleme ve dişe yapışan diğer tatlılardan tüketmeyin
  • Dolguyu takip eden bir kaç gün yumuşak besinler yemeye çalışın
  • 1 hafta kadar lokmaları çiğnerken dolgu bulunan dişinize yüklenmeyin
  • Günlük diş bakım rutininizi aksatmayın
  • Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın
  • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
  • Tuzlu suyla gargara yapmak ağrınızı kısa sürede azaltacaktır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı