Sağlık

Demir Eksikliği olanların dikkat etmesi gerekenler

Demir Eksikliğine Dikkat Edin!

Demir Eksikliği olanların dikkat etmesi gerekenler
Birçok rahatsızlığın tetikleyicisi kan değerlerinin düşük olmasıdır. Kandaki alyuvarların sayısındaki düşüklük demir eksikliği olarak adlandırılmaktadır. Çoğu kadında görülen kansızlık bu nedene bağlıdır. Demir eksikliği sanıldığı kadar küçük bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle hamile kalmak güçleşebilir veya düşük riski çoğalır. Bunun dışında vücut direnci oldukça düşer.
  Demir eksikliği ile mücadele etmek için öncelikle demir takviyesi almak şarttır. Vitaminlerin yanı sıra, içerisinde demir bulunan besinlerde büyük önem arz eder. Baklagiller, hayvansal besinler ve yeşil renkteki sebzelerde demir bol miktarda bulunur. Günlük demir ihtiyacınızı besinlerden sağlayabildiğiniz gibi öncelikli olarak doktora görünmek şarttır. Bir diğer adı ile anemi olarak bilinen bu rahatsızlık kan uyuşmazlığı gibi rahatsızlıkları da doğurmaktadır.

Demir eksikliği olan kişinin cildi solgun görünür. En sık görülen belirtileri arasında baş dönmesi, denge kaybı, cilt renginde solukluk ve güç kaybı yer alır. Bu belirtileri hisseden kişilerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Sizde bu belirtilerden bazılarını hissediyorsanız mutlaka değerlerinizi ölçtürmelisiniz. Her rahatsızlıkta olduğu gibi demir eksiliği anemisi de ciddi bir rahatsızlıktır. Bir sonra ki yazımızda demir eksikliği olanların daha çok tüketmesi gereken besinleri ve doğal bitkisel ilaçları sırasıyla vermeye çalışacağız sağlıcakla kalmanız dileklerimizle.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı