Anne Çocuk

D Vitamini Bebekler İçin Neden Önemlidir?

Cilt tarafından emilebilen 3 vitamin vardır ve bunlardan birisi de D vitaminidir. Güneş vitamini diye de bilinir. Kemiklerin büyümesi, gelişmesi ve güçlenmesi için lazım olan fosfor ve kalsiyumun ince bağırsaklar vasıtasıyla emilmesine katkı verir. Beden için fazlası ile gerekli olan vitaminlerdendir ve eksikliği ciddi sorunlara yol açar. Özellikle çocuklar için çok önemli bir vitamindir. Özellikle bebek ve çocuk yaşlarda asla D vitamini eksikliği yaşanmamalıdır ve bu açıdan bebekler için çok değerli bir vitamindir.

 

D Vitamini Ne İşe Yarar Ve Nelerde Bulunur?

 

Kalbin düzenli atmasında etkilidir. Bağışıklık (immün) sistemi üzerinde çok fazla etkilidir. Kanın pıhtılaşmasında anında devreye girer ve yaşamı bu açıdan da doğrudan ilgilendirir. Balık, süt ve yumurta D vitamini yönünden oldukça zengindir. Ancak D vitamini için en ideal yol doğrudan güneşe çıkmaktır. Güneş ışınları sayesinde D vitaminini cilt tarafından emilir ve doğrudan vücuda alınmış olur. Günde 15 dakika güneşte kalmak bunun için yeterlidir.

 

Çocuklar Üzerindeki Faydası

 

Çocukların büyüme döneminde kemik gelişimi için son derece önemlidir. Çocukların kemik ve diş gelişimi için doktorlar tarafından sürekli vurgulanan vitaminlerdendir. Bu amaçla çocuklara ısrarla süt, yumurta ve balık yenmesi önerilir Ebeveynlerin bu besinlere çocukları adına dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca bebeklerin her gün 15 dakikalığına da olsa dışarı çıkarılması yönündeki doktor tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

 

Eğer bebekte D vitamini eksikliği olursa bedeni alınan kalsiyumdan yeterli ölçüde yararlanamaz. Böylece kemik gelişiminde yetersizlik meydana gelir ve kemik ve kas güçsüzlüğü oluşur. Özellikle 5 – 6 yaş altındaki çocuklar D vitaminine çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bebeklerde ve çocuklarda olan D vitamini eksikliği aşırı düzeyde olursa “raşitizm” denen sorun kaçınılmazdır. Eğer bu sorun giderilmezse bebeklerde ve çocuklarda bacak eğriliği meydana gelir ve bu durum daha sonra asla düzeltilemez. D vitamini eksikliği kendisini sadece bacak eğriliği ile ortaya koymaz ve çocuk kendi yaşıtlarına oranla çok daha geç büyür ve yanlarında küçük kalır. İşte bu nedenle özellikle bebeklerin ve çocukların mutlak yeteri miktarda alması gereken yaşamsal bir vitamindir.

 

 

 

 

Yaşlılık döneminde de son derece gerekli vitaminler arasındadır. Yaşlılık döneminde beden daha güçlü bir kemik yapısına ihtiyaç duyar. Bu nedenle 55 yaş üstü insanlara doktorlar çoğu zaman D vitamini takviyesi önerir. Menopoz sonrası kadınların özellikle alması gereken bir vitamindir. Emzirme dönemindeki kadınların ve hamile kadınların da bu süreç içerisinde D vitamininden eksik kalmaması gerekir.

 

Günlük D Vitamini İhtiyacı

 

Yeterli oranda süt ve süt ürünleri tüketilmesi, yumurta ve balık yenmesi yeterli düzeyde D vitamini almak için yeterlidir. Günde 20 dakika kadar güneşte yürümek günlük ihtiyaç duyulan D vitaminini karşılar. Güneş doğrudan D vitamini kaynağı değildir. Güneşten yayılan ışınlar D vitamininin vücut tarafından üretilmesini sağlarlar.

 

Hangi Oranda D Vitamini Alınmalıdır?

 

Yaşlılar için ihtiyaç duyulan günlük doz 400 – 800 ünite arasıdır. Bu oran 1.5 yaşına kadar olan bebekler için de aynı düzeydedir. Her gün yeteri miktarda süt içmek, peynir ve yumurta yemek gerekli olan D vitamini miktarını karşılamaya yeter.

 

Bebeklik ve yaşlılık döneminde çok daha fazla ihtiyaç duyulan D vitamininin gerekli düzeyde alınması için yukarıda verilen bilgilere dikkat edilmesi doğacak sorunları ortadan kaldıracaktır. Karşılanması en kolay vitamin olduğunu da ayrıca vurgulamak gerekir. 1 yumurta, 1 dilim peynir ya da 1 bardak sütle bile kolayca karşılanabileceği yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacaktır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı