Anneler GünüEğitimGenelHaberlerKadınca

ÇOCUĞUMUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLEYEBİLİRİM ?

0-3 ay Bebeğinizin yatağının üstüne, yatarken görebileceği hareketli oyuncaklar, renkli şekiller asın. Elinize aldığınız renkli nesnelere odaklanmasını ve gözüyle takip etmesini sağlayın. Ellerini yüzüne dokundurarak ellerini fark etmesini sağlayın.

3-6 ay Bebeğinizin uzanabileceği mesafelere renkli ve sesli oyuncaklar koyun. Evdeki tehlikeli olmayan eşyaları oynaması için eline verin. Görebileceği mesafelere üzüm gibi küçük nesneler koyun.

6-12 ay Otururken iki eline aynı anda tutabileceği büyüklükte oyuncaklar, nesneler verin. Bir elinden diğerine geçirmesi için avucuna sığabilen oyuncaklar, nesneler verin. Küçük nesneleri parmaklarını kullanarak alması için destekleyin. Birlikte evdeki fotoğraflara bakın, fotoğrafta kimlerin olduğu hakkında konuşun. Saklama ve bulma oyunları oynayın. Lego gibi parçalı oyuncaklarla oynayın. Bir kabın içine nesneleri doldurma ve boşaltma oyunları oynayın. Bebeğinizin el ve gözünü beraber kullanmasını sağlamak önemlidir. Simit gibi ortası delik nesneleri bir çubuğa geçirme oyunları oynayın.

1-3 yaş Değişik büyüklükteki kutuları iç içe, üst üste koymasını destekleyin. 2 yaşında takma-çıkarma oyunlarından hoşlanırlar, Bu tür oyunları oynaması için teşvik edin. Renkli kalemlerle karalamalar yapmasına fırsat verin. Yaptığı resimlerin ne olduğunu sorun. Oyun hamuru ile oynamasını destekleyin. Kağıda dik, yatay çizgi, daire, artı gibi şekilleri çizmesini öğretin. Önce siz nasıl yapılacağını gösterin ardından onun çizmesini isteyin. Daire, kare, üçgen şekillerini şekil tahtasında doğru yerlere yerleştirmesini öğretin. Evdeki çorap, terlik gibi nesnelerin eşini bulma oyunları oynayın. Yer bildiren kavramları öğretin. (altında, üstünde, arkasında, önünde..gibi) Resimli kitaplardaki öyküleri kendisinin anlatmasını isteyin.  Resmin aynısını bulma, resimdeki farklılıkları bulma gibi oyunlar oynayın. Hafıza oyunları oynayın. Dokunduğu her nesnenin özelliklerini öğretin. Pamuk yumuşak, tahta sert, ağaç uzun, masa büyük.gibi. Renkleri öğretin. Farklı öğrenme ortamları sunun. Evi dışında; market, banka, sokak gibi yerler de çocuğunuz için çok önemli öğrenme ortamlarıdır. Buralarda gördükleri ve duydukları hakkında onunla konuşun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı