İnternet

Butik mağazası internet sitesi nasıl olmalıdır?

 

Bugün Türkiye’de ve dünyada butik mağazacılık son derece gelişmiştir. Pek çok insan büyük mağazaların yanı sıra küçük kıyafet mağazalarından yani butiklerden alışveriş yapmaktadır. Kimi zaman butik mağazalar daha uygun fiyatlı olurken kimi zaman da daha pahalı olabiliyor. Son zamanlarda butik mağazacılık yanında online alışveriş yapmak da oldukça popüler bir yöntem olmuştur. Bu iki revaçta olan yöntem birleştirildiğinde internet mağazacılığı akıllara geliyor.

Özellikle Türkiye’de olan mağazalar için online satış yapmak son derece önemlidir. Bu önemli noktada akıllara yine çok önemli bir soru geliyor o da şu ki; butik mağazası internet sitesi nasıl olmalıdır? Bu sorunun birçok yanıtı vardır. Örneğin bir kıyafet butik mağazasını ele alırsak öncelikle görsel bakımdan ziyaretçilerin dikkatini çekecek ve kullanımı kolay kusursuz bir site tasarımı yapılmış olmalıdır sonrasında site sahibinin moda hakkında yeterli hatta fazlasıyla bilgisi olmalı ve bu bilgilerin güncel olması gerekmektedir.

Sitede satışa sunulan ürünlerin kalitesi, yapıldığı kumaşın ayrıntıları mutlaka verilmelidir. Örneğin yüzde kaç polyester ya da pamuk olduğu mutlaka yazılmalıdır. Sitede satılan ürünler geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır aynı zamanda sadece kıyafet olmamalı ayakkabı, takı ve çanta gibi aksesuarlar da satışa sunulmalıdır.

Bir diğer önemli konu da şu ki ödeme konusunda maksimum seçenek sunulmalıdır mesela birçok internet sitesinde kredi kartı, havale gibi ödeme seçenekleri bulunurken kapıda ödeme imkânı bulunmamaktadır. Bu da siteyi ziyaret eden müşterilere gereken güveni vermemektedir bu yüzden mutlaka kapıda ödeme seçeneği sağlanmalıdır.

Sitede ziyaretçilere tavsiye niteliğinde yapılmış örnek kombinlerin yer alması da sitenin daha çok satış yapmasına olanak sağlarken ziyaretçilerin de ilgisini fazlasıyla çeker ve zaman kazanmalarına da yardımcı olabilir. Bir butik kıyafet mağazası sitesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer husus da satışa sunulan ürünlerin tüm bedenlerinin ya da renklerinin depoda her daim hazır bulunuyor olmasıdır.

Sipariş alındığında müşteriye olumsuz yanıt verilmesi iyi bir etki yaratmayabilir. Depoda biten ve tekrar satışa sunulmayacak ürünlerin derhal siteden kaldırılmasının hususunda gereken sorumlu kişiler tarafından yapılmalıdır.

Gösterilen tüm bu örneklere bakarak butik mağazaların internet sitelerinde müşterilere kanıtlamaları gereken en önemli husus güvendir. Bu güveni sağlamak oldukça zordur bunun için çok fazla emek sarf edilmesi gerekse de bu güven sağlandıktan sonra online alışveriş sistemi çok karlı bir yöntem olup günümüzde olduğu gibi gelecekte de birçok insan tarafından tercih edileceği düşünülebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı