Sağlık

Bibliyoterapi Nedir?

Bireyler hayatın içerisindeyken,  pek tabi birçok problemler yaşarlar. Her şeyin temelinde kişinin kendisini tanıması ve hayattan beklentilerinin ne olduğunu belirlemesiyle çözülür.  Bu anlamda bibliyo terapi devreye girer.

 

            Bibliyoterapi kişinin kitapla tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Kişinin edebi eserleri okuyarak tedavi edilebileceği vurgulanmaktadır. Bireyin severek okuduğu bir kitapta bazen kendi hayatına dair yaşanmışlıklar bulabilir. Okuduğu kitap hayatına yön vermesini, duygu dünyasını geliştirmesini, ruhsal yapısındaki boşlukları doldurmasını, hayata daha güvenle bakmasını sağlamaktadır. Bireyin kendisini tanıyabilmesinde hem edebi kitaplarla hem de cd benzeri kaynaklarla yardımcı olan terapi yöntemidir. Kişinin duygu dünyasını etkileyen sorunlarıyla, yüzleşmesini sağlayarak bireye yardımcı olur. Bu şekilde kişi kendisini değiştirmeye, hayata farklı bir pencereden bakmaya başlaması amaçlanır. Bu bir terapidir ve kişinin kendisiyle yüzleşerek sorunlara, farklı yaklaşma öngörüsü kazandırılmaya çalışılır. Kişiler bu terapi yöntemi sayesinde yalnız olmadıklarını anlayarak, uygulanan yardımcı yöntemlere daha kısa sürede cevap verebilirler. Bibliyoterapinin tarihi orta çağa dayanmaktadır. 1272 yılında Kahire’de Al Mansur adındaki hastanede tedavi yöntemi olarak Kuran’ı Kerim’den yardım alınmıştır. Kitaplar yüzyıllardır insan hayatında önemi fazladır. Kişi farkında olsa da olmasa da bir terapi olmaktadır.  Amerikalı Benjamin Rush 1802-1810 yılları arasında okumanın tedavi edici bir yöntem olduğu,  üzerinde durmasıyla bibliyoterapi ilk kez benimsenmiştir.  Bu anlamda eski Yunanlılar,  kendi kütüphanelerinin giriş kapısının üzerine insanın ruhunun iyileştiği yer diye yazmışlardır.

 

Buradan da okumanın akıl ve ruh sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. İnsan sosyal bir varlıktır. Toplumla iç içe yaşadığımız için, her gün farklı sorunlar yaşayabiliyoruz. Hepimiz kendi kendimize kimi zaman sorarız. Neden bunca sorunu ben yaşamak zorundayım? Neden tüm kötü olaylar beni buluyor? Diye üzülür içimize kapanır ve insan ilişkilerinden de kitap okumaktan da sıkılırız. Oysa ki okuduğumuz bir kitap sayesinde bizimle benzer olayları yaşayan hatta, hayatın çok daha kötü sürprizler yaşattığı insanların hayatlarını okuduğumuzda,  yalnız olmadığımızı anlayarak daha pozitif olmamızı sağlayabilir. Kimi zaman olaylara farklı açılardan bakabilmek, birden fazla çözüm üretebilme yetesi kazandırmaktadır. Sorunlarımızı özgürce dile getirip, yapıcı çözümler üretebilmemize yardımcı olan bu terapi yöntemi sayesinde, hayatımız daha da renklenmekte ve yaşamın tadına varabilmemizin önü açılmaktadır.

 

Özellikle çocuklarda ve gençlerde yaşanan psikolojik sorunla,  benliğini bulamama, uyum sorunu yaşama, düşüncelerini özgürce ifade edememe, kendini hep yalnız hissetme gibi problemlerde okuyarak terapi uygulayan bir yöntemdir. Tüm okullarda rehberlik hizmeti altında çocukların gelişimine katkı sağlama ve birey olma yolunda daha sağlıklı ilerlemesi için mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir. Bu sayede daha çocukken ve hayatın henüz çok başındayken hem okuma alışkanlığı kazanmış olacaklar hem de daha sağlıklı bir psikolojiyle hayata başlamış olacaklardır.

 

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı