Andoid telefon sorunları ve romlarAndroid

Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?

 

Günümüzde insanların birçoğu akıllı telefonlar kullanır hale geldi ve bu telefonların da büyük çoğunluğunu Android telefonlar oluşturuyor. Her geçen gün daha hızlının tercih edildiği bu dünyada hızı ve kullanışlılığı ile tercih ettiğimiz bu telefonlar elbette ki bir süre sonra yavaşlıyor ve ilk günkü performanslarını veremiyorlar. Bu yüzden telefonlarımızı hızlandırmanın yollarını arıyor veya yeni telefonlara onlarca para döküyoruz. Biz bu yazımızda sizler için yüzlerce lira harcamadan Android telefonunuzu ilk günkü gibi hızlı hale getirmek için gereken yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

 

İlk olarak telefonunuzda sadece kullanacağınız uygulamalarınız olsun. Diğerlerini silin. Silemezseniz uygulamaları pasif hale getirin. Bu sayede telefonunuz için gerekli hafıza ve RAM açılacak ve uygulamalarınızı daha hızlı ve etkin kullanmaya başlayacaksınız. Ayrıca kendinize bellek açmak için yüksek kapasiteli bir hafıza kartı veya verilerinizi yedekleyeceğiniz bir bulut hesabı almanız iyi olacaktır. Bu işlemi yapmak için Ayarlar menüsündeki Uygulamalar bölümüne girin ve silmek istediğiniz uygulamaları silin veya pasif hale getirin. Bunun ikinci yöntemi ise uygulama simgesine uzun basarak telefonun üstünde çıkan menüde bilgi bölümüne götürmek ve buradan bu işlemleri yapmak olacaktır.

 

İkinci tavsiyemiz ise uygulama verilerini silmeniz olacak. Uygulama verileri adındaki veriler uygulamanın daha hızlı açılmasını sağlasa da zamanla telefon performansını olumsuz yönde etkiler. Bu verileri silmek size asla bir şey kaybettirmeyecek ve hızlı bir telefon deneyimi sunacaktır. Bu işlemi yapabilmek adına Play Store’da bulunan Clean Master veya türevindeki uygulamalar tercih edilebilir ve cihaz gereksiz dosyalardan kurtarılabilir.

 

Üçüncü olarak telefonun şarjına da önemli miktarda etki eden önemsiz Widgetlar ve canlı duvar kâğıtlarını kapatın veya mümkün oldukça azaltın. Elbette widget kullanımı önemli ama mesela Samsung’da bulunan bir sürü uygulamanın widgetleri kapatılabilir. Bu sayede telefon hızlanır ve aynı zamanda şarj performansı artar. Widget’leri kapatmak isterseniz bunların üstüne uzunca basmanız ve çöp kovasına taşımanız yeterli olacaktır.

 

Dördüncü olarak artık her telefon alanın yaptığı ama bizim de bir daha tekrar etmemiz gereken animasyonları kapatma hususu. Eğer telefonunuzun yüksek bir grafik işleme sistemi yoksa bu animasyonlar telefonunuzu yavaşlatmaktan başka bir şeye yaramaz. Ayarlar bölümünde animasyonları bularak bu animasyonları kapatın ve telefonun hızlandığına şahit olun. Ayrıca gelişmiş kullanıcı ayarlarından daha ileri ayarlar yapılabilir ama bu telefonunuzu bozmanıza sebep olabileceğinden bu kadar ile yetinelim diyorum.

 

Beşinci ve en önemli konu ise telefonunuzun yazılım güncellemelerini tam olarak yapın. Bu birçok kullanıcı tarafından çok kolay es geçilebilen ve göz ardı edilebilen bir konudur. Yazılım güncellemeleri telefonunuzu maksimum fayda ile kullanmanızı sağlar ve önemli ölçüde optimizasyon yapar. Bu yüzden en azından Wi-Fi bağlantısının olduğu yerlerde ara sıra dahi olsa telefon uygulamalarınızı ve telefon sisteminizin güncellemelerini kontrol edin. Telefon sistem güncellemesi için Ayarlara giriş yapın ve en altta olan Telefon hakkında bölümüne girin. Sistem güncellemeleri bölümüne tıklayın ve sisteminizin güncelliği kontrol edilsin. Bazı telefonlarda bu işlem için uygulamalar bulunmaktadır. Oradan da işlem yapılabilir.

 

Bunlar elbette telefonun kendi izinleri çerçevesinde yapılabileceklerdir. Eğer ileri düzey Android deneyimi yaşamak ve riske girerek daha iyiye ulaşmak isterseniz telefonunuza Root atabilir ve bu sayede telefonun salt gücüne ulaşabilirsiniz. Telefonda bulunan silemediğiniz uygulamaları silebilir veya istediğiniz uygulamanın ne zaman çalışacağına karar verebilirsiniz. Telefonunuzun her türlü performans ayarını yapabilirsiniz. Ancak uyarmalıyız ki bu iş çok risklidir ve herkes tarafından yapılmamalıdır. Çünkü yanlış bir uygulama silmeniz halinde telefon Brick olabilir ve bir daha telefonu kullanamayabilirsiniz. Ayrıca zararlı yazılım içeren yazılımları telefona yükleyebilir ve kişisel tüm verilerinizi istemediğiniz insanların ellerine sunabilirsiniz. Bir de unutmadan söylemeliyiz ki telefona Root atarsanız orijinal hiçbir güncelleme alamazsınız ve telefonunuz garantiden düşer. Bu ise sizler için en büyük risk olacaktır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı