Kapat

Timsahlar nerede yaşar ne ile beslenir özellikleri nelerdir

Anasayfa Hayvanlar Timsahlar nerede yaşar ne ile beslenir özellikleri nelerdir

Timsahlar nerede yaşar ne ile beslenir özellikleri nelerdir

Sahte Timsah gözyaşı nedir, Timsah gözyaşı neden döker,

Vahşi doğanın en acımasız hayvanlarından birisi de tim­sahtır. Hantal gövdesiyle karada sürünmesini, suda hızla ha­reket edişini ve kocaman ağzını açarak avını parçalayışını içimiz ürpererek izleriz. Sanki milyonlarca yıl öncesinden ge­len bu hayvanın gizemli ve saldırgan yapısı merakımızı uyandırmayı her zaman başarır. Aynı zamanda derisi de çok değerli olan timsahlar, sayıları oldukça azalmasına rağmen, yaşamlarını sürdürmek uğruna mücadelelerine devam et­mektedirler.
Timsah’ın gözyaşı döktüğü de doğrudur.Timsahların çeneleri bize ters yapıya sahiptir. Alt bölüm sabit olup üst bölüm hareketlidir. büyük bir avı yemek için çenesini fazla açtığında gözlerine baskı oluşur ve gözyaşı akar. bu da onu ağlıyor gibi gösterir.

Timsah, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, Timsahgiller ailesinden iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürün­gen türlerine verilen genel addır. Uzaktan bakıldığında iri bir kertenkeleye benzerler.

    Timsahın özellikleri

Vücutlarının üzeri, sert ve kemiksi plakalarla örtülüdür. Bu deri öyle kalındır ki, kurşun işlemez. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun ve yandan basık olan kuyrukları suda kürek vazifesi görür.Güçlü dişlerle bezenmiş, çok kuvvetli çeneleri vardır ve yal­nızca üst çeneleri açılır. Gözleri, burunları ve kulakları başla­rının üst kısmında bulunur. Gözlerinin arasındaki mesafe ayaklarının büyüklüğüne eşittir. Suda yüzerken rahatça etra­fını görür, işitir ve solunum yaparlar.Karada hantal olmaları­na rağmen, suda oldukça çeviktirler. Gündüzleri dinlenir, ço­ğunlukla gece avlanırlar. Gözbebekleri dikey olduğundan gece de iyi görürler, ancak iyi gören bu gözler, renk körüdür.

Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenmelerine rağmen, insanlara saldıranları da bulunur.Avlarını güçlü çe­neleri arasında sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini av­larını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar hâlinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutmaları gerekir. Taze etin sindirimi zor olduğu için, bazı türler avlarını gömerek çü­rümelerini beklerler.

Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve ku­lak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildikleri için su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri çıkar.

Yürekleri dört gözlüdür. Vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Özellikle Amerikan timsahı insanlara saldıran türlerindendir. Boyu 5-7 metredir. Sekiz metre olanları da vardır. Ağırlıkları 2 tona ulaşabilen ve denizde de yaşayabilen bu hayvanlar, insanlar için oldukça tehlikelidir

 

timsahlar nerede yaşar,timsahlar nerede yaşar ne yer,timsahlar nerede uyur

Timsah gözyaşları nedir, timsahın özellikleri maddeler halinde, timsahlar neden gözyaşı döker,timsahlar nerede uyur, timsahlar nerede yaşar, timsahlar nerede yaşar ne yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir