Kapat

Makak maymunu nerede yaşar ne yerler özellikleri nelerdir

Anasayfa
Hayvanlar Makak maymunu nerede yaşar ne yerler özellikleri nelerdir

Makak maymunu nerede yaşar ne yerler özellikleri nelerdir

 

 

Makak, maymunların en cesuru olarak bilinir.  Bağlı olduğu klanın yaklaşık elli türü vardır. Laboratuvar denemelerinde kullanılan Rhesus maymunu ile Berberistan maymunu da bunlardandır. Bu maymunlardan bazıları, kışları oldukça soğuk olan iklimlerde yaşayabilirler. Diğer bazıları ise Hindistan ile Birmanya’nın en sıcak bölgelerinin yerlisidir. Bu kuvvetli ve gürbüz hayvanların çoğu Asya ve Doğu Hint Adaları’nda yaşarlar.

Makak’ın orta türü, tilki teriyert foks teriye denilen köpekle aynı büyüklüktedir. Fakat daha iri ve daha ufak olanları da vardır. Ağır vücudu çoğunlukla donuk kahverengi veya sarı bir kürkle kaplıdır. Mamafih bu hayvanlardan bazılarının göz kamaştırıcı renkte oldukları da görülmüştür. Başı oldukça iri, kulakları çıplak ve sivridir; uzun saçları boyunca ve omuzlarına kadar inip bir yele teşkil edebilir. Gür ve çıkık kaşların altındaki birbirine yakın iri gözleri, etrafta olan bitenleri ilgi ve anlayışla seyreder.

Makak’ın, geçici olarak yaprak ve meyva depo eden avurt keseleri vardır. Çıplak kaba etlerinde ekseriya parlak kırmızı renkte, nasırlaşmış yamalar dikkati çeker. Bazı makakların oldukça ussun kuyrukları vardır; bazıları da hemen hemen kuyruksuzdur.

 

Makak maymunu boyutları, Makak maymunu ne yer, Makak maymunu nerede yaşar, Makak maymunu resmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir