Kapat

Flamingo kuşları nerede yaşar ne yerler özellikleri nelerdir

Anasayfa Hayvanlar Flamingo kuşları nerede yaşar ne yerler özellikleri nelerdir

Flamingo, Flaman olarak da bilinen bir su kuşudur. Tek bir cins ve onun altındaki altı türden oluşur. Flamingo, Ana­dolu’da “allı turna” olarak bilinir.

Flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagalarının olması ve bunun, üst kısmıyla daldı­rıp da, yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazife­si görmesidir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiye­ceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altın­daki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

Flamingolar büyük topluluklar hâlinde, durgun sulara sa­hip göl, tuz gölü ya da lagünlerde yaşarlar. Diğer hayvan tür­lerinin az bulunduğu, sıra dışı doğa koşullarının bulunduğu yerlere gelirler. Bunların dışında ısı farklılığının aşırılıklar gösterdiği durumlara da katlanabilirler.

Bulundukları ortamda kuş gruplarının birey sayısı 1 mil­yonu bulabilir. Genelde yengeç, karides gibi eklem bacaklı hayvanları, böcek larvalarını ve yosunları yerler. Aşağı doğru eğik gagası sayesinde, yiyecekleri çok zor ortamlarından dahi çıkarabilirler.

Gösterişli renkleriyle ve uzun boyunlarıyla dikkat çeken flamingolar aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler. Flamingola­rın perde ayakları yüzmelerini kolaylaştırır. Bu perde ayakla­rın yassı ve geniş bir yapıda olması flamingoların yumuşak çamur üzerinde bile batmadan kolaylıkla yürüyebilmelerini sağlar. Ayrıca parmakları arasında bulunan ağlar, flamingo­nun suyu itebilmesi için geniş bir yüzey alanı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir