Kapat

Atatürk Anıtkabire ne zaman gömüldü (defnedildi) video özeti

Anasayfa Genel Atatürk Anıtkabire ne zaman gömüldü (defnedildi) video özeti

Atatürk anıtkabire ne zaman defnedildi, ne zaman taşındı, Atatürk Anıtkabire nasıl gömülmüştür, Atatürk anıtkabire defnedilmeden önce neredeydi, atatürk anıtkabire nasıl defnedildi, Atatürk’ün mezarının açıldığı an, Atatürkün naaşı Anıtkabire ne zaman taşındı

TBMM’nin 24 Kasım 1934’te kabul ettiği yasayla Atatürk soyadı verilen Mustafa Kemal, bu yoğun ve yıpratıcı çalışmalar sonucunda siroz hastalığına yakalandı. Hastalığın ilk belirtileri 1936 sonlarında görülmekle birlikte ilk ciddi teşhis ancak Mart 1938’de konabildi. Bundan sonra hızla ilerleyen hastalık, hekimlerin karşı koymalarına aldırmayarak çıktığı uzun yurt gezisi sonunda Atatürk’ü yatağa düşürdü. 26 Eylül’de girdiği ilk komadan sonra durumu gittikçe kötüleşti ve bütün tıbbi çabalara karşın kurtarılamayarak 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı 9.05’te İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda öldü.

Atatürk’ün cenazesi 19 Kasım 1938 tarihinde İstan­bul’dan Ankara’ya götürüldü ve 21 Kasım’ 1938 de düzenlenen büyük bir törenle Etnograf­ya Müzesi’ndeki geçici kabre konuldu. 26 Aralık 1938’de toplanan CHP I. Olağanüstü Kurultayı Atatürk’e Ebedi Şef” ünvanını verdi.

Atatürk’ün ebedi mezarı Anıtkabir’in inşasına 1944 yılında açılan proje yarışması ile başlandı.Fakat Anıtkabir’in inşaat aşaması oldukça uzun sürmüştür. Anıtkabir Atatürk’ün ölümünden 15 yıl sonra 1953 ylında tamamlanabilmiştir.

10 Kasım1953′te Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nden alınarak törenle Anıtkabir’e getirildi.

Atatürk’ün Cenazesi 10 Kasım 1953‘te törenle Ankara’nın Rasattepe mevkiinde yapılan Anıtkabir’de toprağa verildi.

Atatürk’ün naaşı ne zaman anıtkabire taşındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir